Lukáš | 2,5 roku | 1. dítě

Lukášek je od malička velmi aktivní dítko, neustále někam leze nebo běhá. Proto se snažím co nejvíc času s ním trávit venku. Chodí 3x týdně do dětské skupiny, kde se mu hodně líbí, má rád kontakt s ostatními dětmi. Ze začátku jsem měla strach, jak to zvládne, ale když není po ruce maminka, tak je kupodivu samostatný 😊 Jednou týdně chodíme do herničky Montessori, už od jeho 6ti měsíců a tam ho baví zkoumat nové věci (teď zrovna pilování, řezání a zatloukání hřebíků) a má rád řád – i doma. Zrovna dnes mě poučoval, že sedím na tatínkově židli a mám si sednout na svoji 😊

My a Montessori
Když Lukášek začal chodit (kolem 1 roku), tak jsem zvažovala, jestli má smysl chodit do herničky a snažit se o Montessori, protože bylo skoro nemožné udržet jeho pozornost, pořád jen běhal po herně, pár sekund něco dělal a zase běžel. Pak ho to přešlo a teď musím říct, že výsledky se dostavily – u nás tedy vždy když už si myslím, že se něco fakt nenaučí, tak to začne dělat – uklízí si hračky (hurá!!), chystá si na stůl, když něco vylije, tak si to sám utře, chodí na velký záchod (odjeli jsme na dovolenou, nebyl tam nočník, jen deska na záchodě a ono to šlo).

Téma, které mám teď na řešení, je přírůstek do rodiny Eliška (4m). Pokojíček ve stylu Monte pro 2 děti, když Lukášek zatím Elišce bere věci, neustále jí leze na dečku…prostě brání svoje území.

No nezbývá než trvat na svém a přestat to řešit jako problém, pak to snad nějak přijde samo 😊

Jak doma spíme
Lukášek spí ve svém pokojíčku od 1,5 roku (na dovolené měl cestovní postýlku ve vedlejším pokoji, a z ničeho nic nám řekl dobrou noc a šel tam spát sám a po návratu domů ho naše ložnice už nezajímala).

Oblékání
Oblečení je v šuplíkách – dala jsem tam cedulky, ale zatím nezájem, takže ráno chystám já na stoleček. S oblékáním je potřeba ještě pomoct, svlékání zvládá, obouvání bot je „mami pomoc“. V předsíni má židličku, ale ta se neosvědčila, protože na ní si nemá šanci botky obout, tak stejně sedí na zemi.


Hygiena
V koupelně má k umyvadlu stoličku, zvládne si sám mýt ruce a obličej, ale čištění zubů je fakt boj – nemáte někdo tip, jak to udělat, aby to dítě bavilo?

Když není venku hezky, tak v koupelně umývá zvířátka – kartáček, ručník a zvířata a nevím o něm půl hodiny.

Foto nočníkového koutku je před dovolenou 😊 a teď už frčí toaleta.


Hraní
Na hračky slouží 2 skřínky. V otevřené jsou pomůcky a lego, v uzavřené jsou hračky v krabicích (balónky, krabice s velkými autíčky a krabice s dřevěnými kolejemi a spol.). Osvědčilo se mi uklízet pokojíček 2x denně – před spaním po obědě a večer, z toho máme už takový rituál. Taky když je Luki v postýlce a nevidí hračky na koberci, tak nevstává, že ještě musí něco dodělat.

V pokojíčku je rádio na CD – to se osvědčilo, před tím jsem pouštěla písničky na tabletu a Luki se pak pořád chtěl jen dívat a efekt zpíváme tam nebyl. Máme kobereček, používáme ho jen na pomůcky (lego, zvířata, auta ne).

Na stolečku kreslíme a děláme jiné výtvarné aktivity (plastelína, barvičky, samolepky). Výtvarné pomůcky jsou uloženy ve skříni v bedně. Knížky čteme před spaním v posteli nebo na stolečku. Když byl menší, četli jsme na zemi, ale to se neosvědčilo, pak je nevracel do poličky a šlapal po nich.

Kuchyně
U stolu jsme zatím 3 – Eliška je kojená a má „odkládací“ židličku v obýváku. Za chvíli budeme muset stůl rozdělat a přidat místo navíc 😊

Luki má rostoucí židličku – to byl super nákup, před tím měl dětskou židličku, která ho, jak byl větší, omezovala a nedalo se dobře jíst z přidělaného stolečku. Na stole má prostírání s vyznačenými místy pro příbor a hrneček – už by to ani nebylo třeba, když má jiné prostírání, tak automaticky skládá věci přesně na místo.

V příborníku je místo na nádobí zatím pro přípravu svačinky a příbor. Já totiž nakládám na talíře na kuchyňské lince. Snídaně a svačiny si Luki chystá. Krájení banánu a jablka děláme na dětské kuchyňce (Ikea), má dobrou výšku. Kráječe mám zatím jinde, pro můj klid.

V kuchyni nemám věž k lince, nevejde se mi tam. Když ale dělám buchty a vytáhnu mísu na těsto, tak Luki běží do koupelny a doveze si stoličku od tam. Míchá těsto a rozbíjí vajíčka. Minulý rok jsme takhle dělali všechno cukroví (pravda, manžel u toho nesměl být, protože stav kuchyně pak nedal 😊).

Úklidové pomůcky mám vedle jídelního stolu. Zatím spolehlivě funguje hadr na rozlité věci, smetáček s lopatkou s pomocí. Velké koště je na hraní, když vysávám.

Balkón
Na balkóně máme vodní aktivitu – zalévání kytek.

Kočka
Péče o kočku spočívá v honění kočky po celém bytě (naštěstí se jí to líbí).

1 komentář: „Lukáš | 2,5 roku | 1. dítě

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s