Sára | 4,5 roku | 1 dítě

Protože si za tímto projektem stojím a ráda bych Vás motivovala ke sdílení Vašich vychytávek v duchu Montessori doma, začnu připraveným prostředím u nás doma. Jak vidíte, rozhodně na úklid kvůli focení nebyl čas ani chuť a přesně to je realita, o kterou mi tu jde.

Valina ❤

Nejprve něco o dceři:
Sárka je vcelku klidná holčička, která vždy potřebuje chvilku než se rozkouká. Začala na rozkoukávání 1,5 h, dnes už se v kolektivu zapojí do 15 min. Snad jediné, na co si musíme dávat pozor je, aby byly uspokojeny všechny její základní potřeby – nesmí mít hlad ani být unavená – celá maminka – pak lítají třísky.

Jak dlouho frčíme doma v Montessori?
O Montessori jsem se dověděla až v prvních pár měsících Sářina života. S 1. dítětem jsem byla zpočátku ztracená a hledala jsem, jak „z toho ven“. Naštěstí jsem objevila Montessori, která mi ukázala jak „spolu s tím“.

V čem nám Montessori pomohlo?
Naučila jsem se dívat na svět i očima dcery – z její perspektivy – a lépe reagovat ve stresových situacích. Prostě jsem se naučila vcítit. I tak si občas zařvu, ale díky tomu, že nepotlačuji její zdravé sebevědomí, dokáže mi už dneska říct: „nekřič na mě“ a to je pro mě nejvíc, protože vím, že se o ní už nikdy nebudu muset bát.

Co bylo nejsložitější?
Nejsložitější bylo prokousat se tím obrovským množství nesourodých informací na internetu a najít opravdový smysl Montessori. To bylo opravdu složité. Navštívila jsem několik kurzů, ale v mém případě se to vyplatilo. Montessori se stalo mou vášní a provází mě nyní i v mém profesním životě.

Co vidíte na obrázcích?
Na našem jídelním stole nesmí chybět krabička s kapesníčky a zde ještě chybí malý stolní odpadkový koš, který byl v době focení právě na stole na terase. Od doby, kdy jsme toto doma zavedli úplně odpadla starost o smrkání, utírání nosu, rukou, pusy a čehokoliv rozlitého. Dcera přesně ví, že tam kapesníky vždy najde a už se neptá. Když jíme, tak neradi uprostřed jídla vstáváme od stolu, proto ten stolní koš. I to je skvělá vychytávka i v jiných místech.

Výtvarný koutek je spolu s tabulí asi nejnavštěvovanější místo dcery. Má zde vše, co potřebuje pro uspokojení svých uměleckých choutek, vč. nůžek a lepidla. Znám ji a vím, že je na sebe opatrnější než já. Mohu se na ni v tomto spolehnout. Ty výtvory rozhodně stojí za to.

V kuchyni má dcera u dřezu k dispozici stoličku, protože v tomto věku nemám problém se svobodným přístupem k vodě. Jak jsem psala, je opatrná. Pod dřezem má pak svůj prostor na hrnečky, talířky, příbory v příborníku a košík se všemi možnými kuchyňskými potřebami vč. vlnkového kráječe.

Úklidové pomůcky má dcerka ve své ikeácké kuchyňce. Těch si ale začala všímat asi teprve ve 4 letech. Je pravda, že ani mě nevidí uklízet příliš často, takže se není čemu divit 😉 Nesmí tu chybět klasický smetáček a lopatka a můj nejlepší přítel, Beruška na drobky. Pravda – tu využívám zatím spíše já 😀

Tabule na kreslení – tak to byla moje nejlepší koupě! Dcera miluje malování a u tabule začaly i její první pokusy o psaní. Nad tabulí jsme umístili jednoduše provaz na který kolíčky přiděláváme její výtvory. Takže ano, ani u nás moc nenajdete obrázky v úrovni očí. Chvilku jsme je tam měli, ale po 150. strhnutí provázku jsme to přehodnotili 😉 Možná později, až se naučíme být všichni opatrnější 😀

V koupelně má Sárka od malička tohle zrcátko , které postupně jen posouváme výš. Jinak má u umyvadla další stoličku, aby si vylezla ke klasickému umyvadlu. Žádné extra nemáme. Na to je naše koupelna příliš malá.

Na toaletu jsme mimo nezbytný stupínek a prkénko umístili také „prodlužovák“ na splachování. Taková blbost a jak to pomohlo 😀 Prostě si sama spláchne, jde si umýt ruce a hotovo.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s